Transporto priemonės yra skirstomos į skirtingas vairavimo kategorijas. Priklausomai nuo to, kokią ar kokias transporto priemones norėsite vairuoti, rinkitės atitinkamą kategoriją. B kategorija, kuriai įprastai priklauso lengvieji automobiliai yra populiariausia vairuotojų tarpe. B1 ir BE kategorijos, tai taip pat lengvųjų automobilių kategorijos, besiskiriančios nuo B kategorijos reikalavimais vairuotojui, automobilio pajėgumu ar priekabos mase. Turint šias kategorijas galėsite vairuoti automobilius su automatine arba mechanine pavarų dėže. Apžvelkime B, B1, BE kategorijų ypatumus ir skirtumus.
Kas yra B, B1, BE vairavimo kategorijos ir kuo jos skiriasi?
Išbandyti B, B1, BE kategorijos testus
Kokie yra B, BE, B1 kategorijų reikalavimai?
Dažniausiai užduodami klausimai
B kategorijai priklauso automobiliai, kurių didžiausioji leidžiamoji masė yra ne didesnė kaip 3 500 kg ir kurie skirti vežti ne daugiau kaip aštuonis keleivius, neįskaitant vairuotojo. Šie automobiliai gali būti sujungti su priekaba, kurios didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 750 kg arba priekaba, kurios didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 750 kg, tačiau bendra junginio didžiausioji leidžiamoji masė – ne didesnė kaip 3 500 kg. Norint vairuoti B kategorijos transporto priemones su priekaba, kurių didžiausioji leidžiamoji masė yra didesnė kaip 750 kg, o junginio didžiausioji leidžiamoji masė yra 3 501–4 250 kg, galima vairuotojo pažymėjime turint įrašytą kodą (96). B kategorijos transporto priemones yra leidžiama vairuoti nuo 18 metų.
Teorinis egzaminas yra būtinas B kategorijos vairuotojo pažymėjimui gauti. Teorijos egzamino klausimai yra sudaryti iš panašių klausimų, kurie yra pateikti KET bilietuose. KET bilietai padeda užtikrinti, kad kandidatai turi reikiamas teorines žinias apie kelių eismo taisykles ir saugumą, kurie yra tikrinami tiek teorinio, tiek praktinio egzamino metu. Tik sėkmingai išlaikę teorinį egzaminą, kandidatai gali laikyti praktinį egzaminą ir gauti B kategorijos vairuotojo pažymėjimą. Jeigu planuojate laikyti B kategorijos vairavimo egzaminą, rekomenduojame kelių eismo taisykles mokytis sprendžiant mūsų imitacinius Regitros KET bilietus nemokamai.
B1 vairavimo kategoriją įgyti gali asmenys nuo 16 metų amžiaus. B1 kategorija leidžia vairuoti tik mažesnius ir ne tokius galingus automobilius, kaip B kategorija. Asmenys, įgiję teisę vairuoti B1 kategorijos automobilius, galės rinktis transporto priemones, kurių didžiausias projektinis greitis yra didesnis kaip 45 km/h ir (arba) variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm3, o masė be krovinio ne didesnė kaip 400 kg. Kroviniams vežti skirtos priemonės masė ne didesnė kaip 550 kg. Sulaukę 18 metų B1 kategorijos savininkai privalo perlaikyti egzaminus, kad įgytų B kategoriją.
BE kategorijai priklauso B kategorijos automobilis su priekaba, kurios didžiausioji leidžiamoji masė yra ne didesnė kaip 3 500 kg. Tai reiškia, kad bendra junginio masė negali viršyti 7 000 kg. BE, kaip ir B kategoriją, gali vairuoti asmenys nuo 18 metų amžiaus.
Taigi, esminiai skirtumai tarp B, BE, B1 kategorijų yra tokie, jog B, lengvųjų automobilių, kategoriją gali vairuoti asmenys nuo 18 metų, B1 – nuo 16 metų amžiaus, o BE kategorijai priklauso B kategorijos automobilis su priekaba.
Į B, B1 ir BE kategorijų teisių išsilaikymo kainą įeina bendri aspektai, o šių kategorijų išsilaikymo kaina skiriasi nuo privalomų praktinio vairavimo valandų reikalavimo.
B kategoriją išsilaikyti kainuos nuo ~530 Eur. Šiai kategorijai priklauso 30 ak. val. praktinio vairavimo.
B1 kategoriją išsilaikyti kainuos nuo ~430 Eur. Šiai kategorijai priklauso 20 ak. val. praktinio vairavimo.
BE kategoriją išsilaikyti kainuos nuo ~350 Eur. Šiai kategorijai priklauso 10 ak. val. praktinio vairavimo.
Vairavimo teorijos mokymasis. Jo kaina priklauso nuo to, ar mokysitės teoriją eksternu (savarankiškai) ar su grupe. Mokantis vairavimo teoriją savarankiškai jums už šią dalį papildomai mokėti nereikės, tačiau pasirinkus mokytis su grupe teorijos pamokos kainuos iki 50 Eur. Kai kurios vairavimo mokyklos siūlo ir nuotolines ir kontaktines teorijos pamokas, tad priklausomai nuo pasirinkimo skiriasi kaina.
Mokantis eksternu su EKET.LT KET testų sprendimo planų pagalba jums priklausys 7 dienos neribotų sprendimų dabar tik už 5,40 Eur, o renkantis 14 ar 31 dienos planus į juos papildomai įeis ir individuali vairavimo mokytojo konsultacija bei grupinės nuotolinės paskaitos. 14 dienų paketas EKET.LT dabar kainuoja 7,70 Eur, o 31 dienos – 14,90 Eur. 200 klausimų KET testus B kategorijai galite išbandyti nemokamai.
Vairavimo praktikos mokymasis. Jo kaina skiriasi nuo to, ar mašina, su kuria norėsite mokytis vairuoti bus su automatine ar mechanine pavarų dėže ir nuo laikomai kategorijai privalomų vairavimo valandų. Praktiniai vairavimo kursai B kategorijai, priklausomai nuo vairavimo mokyklos gali kainuoti iki 500 Eur, B1 kategorijai iki 400 Eur, BE kategorijai – iki 320 Eur. Laikantis su automatine pavarų dėže kaina bus apie 30 Eur didesnė nei laikantis su mechanine pavarų dėže.
Teorijos egzamino laikymas „Regitroje“. Šio teorinio žinių patikrinimo kaina (B, B1, BE kategorijoms) – 10 Eur.
Praktikos egzamino laikymas „Regitroje“. Laikant praktikos egzaminą (B, B1, BE kategorijoms) su „Regitros“ transporto priemone egzaminas kainuos 41,26 Eur, o laikantis su savo transporto priemone – 34,54 Eur (tik laikant su fizinei negaliai pritaikyta transporto priemone). Egzaminų (teorijos / praktikos) kainos „Regitroje“ yra vienodos, nepriklausomai nuo to, ar laikotės B, B1 ar BE kategorijos teises.
Kitos galimos išlaidos. Papildomai jums gali kainuoti sveikatos patikrinimas (iki 40 Eur), pirmos pagalbos kursų baigimo pažymėjimas (iki 30 Eur) bei papildomos vairavimo pamokos norint įtvirtinti žinias. Papildomos pamokos priklausomai nuo mokyklos ar mokytojo kainuoja apie 20 Eur/ak. Val.
Svarbu paminėti, kad visų kategorijų teisių išsilaikymo kaina labai priklauso nuo kiekvieno individualių gebėjimų, vieniems gali pavykti išsilaikyti egzaminus pirmu kartu, kitiems gali tekti mokėti už papildomas vairavimo pamokas ar egzaminų perlaikymus.
B, B1 ir BE kategorijų reikalavimai skiriasi nuo automobilio arba ir priekabos didžiausios leidžiamosios masės.
B kategorijai priklauso automobiliai, kurių didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3 500 kg. Norint vairuoti B kategorijos transporto priemones su priekaba, kurių didžiausioji leidžiamoji masė yra didesnė kaip 750 kg, o junginio didžiausioji leidžiamoji masė yra 3 501–4 250 kg, galima vairuotojo pažymėjime turint įrašytą kodą (96). Jei automobilis yra lengvesnis nei maksimalus 3500 kg svoris, atitinkamai priekaba gali būti sunkesnė, pavyzdžiui, jei automobilis sveria 2 500 kg, tai priekaba gali sverti 1 750kg. Šis kodas (96) įrašomas tik išlaikius atitinkamą praktinio vairavimo egzaminą.
B vairavimo kategorijos teisę įgyti gali asmenys nuo 18 metų amžiaus. Vairavimo teoriją ir praktiką B kategorijai galima pradėti mokytis ir anksčiau, 17 metų, ir laikyti teorijos egzaminą „Regitroje“ nuo 17 metų, o praktikos, nuo 18 metų amžiaus.
Norint laikytis B kategorijos teorijos egzaminą „Regitroje“ privalėsite pateikti vairuotojo sveikatos pažymą ir pirmosios pagalbos kursų pažymėjimą.
Jei anksčiau turėjote B1 kategorijos teises, sulaukę 18 metų privalote perlaikyti egzaminus norint įgyti B kategoriją.
B1 kategorijai priklauso automobiliai, kurių masė be krovinio ne didesnė kaip 400 kg.
B1 vairavimo kategorijos teisę įgyti gali asmenys nuo 16 metų amžiaus. Vairavimo teoriją ir praktiką B1 kategorijai galima pradėti mokytis ir anksčiau, 15 metų, ir laikyti teorijos egzaminą „Regitroje“ nuo 15 metų, o praktikos, nuo 16 metų amžiaus.
Norint laikytis B1 kategorijos teorijos egzaminą „Regitroje“ privalėsite pateikti vairuotojo sveikatos pažymą ir pirmosios pagalbos kursų pažymėjimą.
BE kategorijai priklauso B kategorijos automobilis ir priekaba, kurios didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3 500 kg.
BE vairavimo kategorijos teisę įgyti gali asmenys nuo 18 metų amžiaus.
Išsilaikius B (C ar D) kategoriją ir turint atitinkamą vairuotojo pažymėjimą, specialių lengvatų nesuteikiama, privalėsite pilnai pasiruošti BE kategorijos teoriniam ir praktiniam egzaminams.
Norint laikytis BE kategorijos teorijos egzaminą „Regitroje“ privalėsite pateikti vairuotojo sveikatos pažymą, pirmosios pagalbos kursų pažymėjimą ir vairuotojo pažymėjimą, jei turite iš anksčiau.
Automobilius iki 3500 kg, kuriais galima gabenti iki 8 keleivių (neskaitant vairuotojo). Prie automobilio galima prikabinti ir vilkti priekabą, kurios svoris neviršija 750 kg;
Mopedus (motorolerius) iki 49 cm3;
Keturračius, kurių variklio galia yra ne didesnė nei 15 kW. Norint vairuoti galingąjį keturratį privalomi A ir B kategorijų vairavimo kursai. Vairuoti lengvuosius keturračius galite turėdami AM kategoriją, o keturračius turėdami B1 kategorijas.;
Traktorius, kurių variklio galia yra ne didesnė nei 60 kW.
Vairavimo teisių įgijimo laikas labai priklauso nuo to, kaip sparčiai asmuo mokosi teorijos, ar reikia papildomų vairavimo pamokų, egzaminų perlaikymų. B kategorijai išmokti privaloma prieš tai vairuoti 30 akademinių valandų su vairavimo mokyklos instruktoriumi.
Teigiamas teorijos egzamino rezultatas galioja iki tol, kol bus išlaikytas praktikos egzaminas, bet ne ilgiau, kaip vienerius metus.
Nesiskiria. Klausimai yra tokie patys, kaip ir laikantis teorijos egzaminą norint vairuoti automobilius su mechanine pavarų dėže.
Taip, bet tik tuo atveju, jei kemperio svoris neviršija 750 kg.
Mokantis vairavimo teoriją eksternu, tik iš KET knygelės, bus sunku įsisavinti visą informaciją. KET bilietų sprendimo planai EKET.LT supažindina su klausimais ir sprendimo formatu, kuris bus taikomas laikantis teorijos egzaminą „Regitroje“. Taip iškart suprasite, kokių klausimų galite tikėtis ir būsite jiems pasiruošę. Be to, žinosite, kur yra jūsų silpnosios vietos, į kurias temas vertėtų atidžiau pasigilinti. Mokantis teorijos vairavimo mokykloje KET bilietų sprendimas taip pat įtvirtins jūsų žinias, padės lengviau perprasti taisykles.