Nesilaikant kelių eismo taisyklių jums gali būti atimtos teisės ir galite prarasti vairuotojo pažymėjimą. Apžvelkime, kokiais atvejais reikia perlaikyti teises, ką daryti praradus vairuotojo pažymėjimą, kas gresia už vairavimą su atimtom teisėm bei kitus niuansus.
Norint atgauti prarastas teises, vairuotojai privalo iš naujo išlaikyti teorinį ir praktinį Regitros egzaminą. KET bilietai įmituoja teorijos egzaminą, kuris apima klausimus apie kelių eismo taisykles, kelio ženklus, eismo situacijas ir saugos priemones. Išbandykite mūsų siūlomus nemokamus ket testus ir pasikartokite kelių eismo taisykles.
Kada reikia perlaikyti teises?
Teisių atėmimas pradedančiajam vairuotojui
Ką daryti praradus vairuotojo pažymėjimą?
Vairavimas be teisių kai jos atimtos
Dažniausiai užduodami klausimai
Perlaikyti teises, t. y. vairavimo teorijos ir praktikos egzaminus „Regitroje“ reikia tuo atveju, jeigu teisė vairuoti buvo atimta metams arba ilgesniam laikotarpiui. Praradus teises trumpesniam numatytam laikui, reikia išklausyti specialų kursą ir gauti pažymą, su kuria galėsite atgauti vairuotojo pažymėjimą.
Praradus teises metams ar ilgiau, reikės perlaikyti vienos aukštesnės turimos kategorijos egzaminus. Pavyzdžiui, jeigu turite B ir C kategorijas, reikės perlaikyti tik C kategoriją. Tačiau jei turite ir A kategoriją, reikės laikyti egzaminus ir A kategorijai.
Pagal sudėtingumą transporto priemonių kategorijos nuo lengviausios iki sunkiausios išdėstomos taip: B1, B, BE, C1/D1 (pasirinktinai arba C1, arba D1), C1E/D1E (pasirinktinai arba C1E, arba D1E), C, D, DE, CE. Jei atimtame vairuotojo pažymėjime buvo nurodytos taip pat ir A1, A2, ar A kategorijos, reikės perlaikyti ir šių kategorijų egzaminus.
Asmeniui, kuriam teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta dėl KET pažeidimų, ši teisė grąžinama tik jam nustatyta tvarka užbaigus papildomą vairuotojų mokymą.
Asmeniui, iš kurio pagal įstatymus teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta dėl teisės pažeidimo padarymo vieniems metams ir ilgiau, teisė vairuoti transporto priemones grąžinama tik pasibaigus šios teisės atėmimo laikui ir baigus papildomą vairuotojų mokymą bei perlaikius vairavimo egzaminą, išskyrus asmenį, kuriam teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta už tai, kad jis padarė teisės pažeidimą būdamas neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų.
Asmeniui, iš kurio pagal įstatymus teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta už tai, kad jis padarė teisės pažeidimą būdamas neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, teisė vairuoti transporto priemones grąžinama tik pasibaigus šios teisės atėmimo laikui, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka po medicininės ir švietėjiškos atestacijos, baigus papildomą vairuotojų mokymą ir perlaikius vairavimo egzaminą. Perlaikyti vairavimo egzamino nereikia, jei dėl šioje dalyje nurodyto teisės pažeidimo padarymo teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta trumpesniam negu vieni metai laikui.
Praradus teisę vairuoti, papildomai taip pat gali reikėti pasitikrinti sveikatą ir gauti sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą.
Norint sužinoti ar jums buvo atimta teisę vairuoti pirmiausia vertėtų pasitikrinti ar negavote pranešimo apie skirtą baudą. Dažniausiai tokio tipo pranešimas ateina registruotu laišku į namus arba el. paštu būnate informuojami apie tai, jog VMI savitarnoje gavote pranešimą. Sumokėjus baudą būtinai atkreipkite dėmesį ir į kitus informacinius dokumentus, pateiktus gautame pranešime, tokius kaip administracinio nusižengimo protokolas.
Ne visi vairuotojai atidžiai perskaito protokolo turinį, kuriame išdėstyta nusižengimo esmė ir taikoma atsakomybė, todėl toliau dalyvauja eisme nepaisant fakto, kad nuo baudos sumokėjimo dienos pradėjo galioti teisės vairuoti atėmimo terminas.
Pradedančiajam vairuotojui, kuris dar neturi 2 metų vairavimo stažo, galioja tos pačios teisių sąlygos, kaip ir turintiems didesnį stažą. Tai reiškia, praradus teises metams ar ilgiau, reikės perlaikyti vienos aukštesnės turimos kategorijos egzaminus bei papildomai A kategoriją, jei tokią turėjote.
Jei per vienus metus nebaigėte papildomų vairuotojų mokymų, jūs prarandate teisę vairuoti ir jūsų pažymėjimas nebus keičiamas į galiojantį 10 metų. Įgyti teisę vairuoti galėsite tik perlaikius vairavimo egzaminus, tuomet bus išduodamas naujas 3 metus galiojantis vairuotojo pažymėjimas.
Jei dar neturite 2 metų stažo vairuojant ir sukėlėte eismo įvykį, per kurį buvo sutrikdyta eismo dalyvio sveikata ar pažeidėte bent vieną iš toliau pateikiamų KET reikalavimų, turite baigti papildomą vairuotojų mokymą.
Tai reikia padaryti per vienus metus nuo nutarimo, kuriuo esate pripažintas padariusiu teisės pažeidimą, įsiteisėjimo dienos ar nuo administracinio nurodymo, surašyto padarius administracinį nusižengimą, įvykdymo dienos.
Mokytis galima bet kurioje tokius mokymus organizuojančioje vairavimo mokykloje.
Vykdyti vairuotojų pareigas pėstiesiems;
Laikytis lenkimo taisyklių;
Vairuojant nesinaudoti mobiliojo ryšio priemonėmis;
Laikytis eismo reguliavimo signalų;
KET nustatyta tvarka naudoti įspėjamuosius signalus;
Laikytis važiavimo per sankryžas tvarkos;
Vairuotojams naudoti saugos diržus, motociklininko šalmus;
Neviršyti nustatyto greičio;
Nevairuoti transporto priemonių neblaiviems.
Vairuojant esant neblaivumui rizikuojate ne tik savo ir aplinkinių saugumu, tačiau ir gauti baudą bei prarasti teises. Pagrindinės baudos už vairavimus neblaiviems yra šios:
Esant lengvam neblaivumui taikoma bauda nuo 800 iki 1100 eurų ir teisės vairuoti atėmimas nuo 12 iki 18 mėn.
Už pakartotinį vairavimą išgėrusiam taikoma 850–1500 eurų bauda ir teisės vairuoti atėmimas nuo 12 iki 48 mėn.
Pavojingai vairuojant išgėrus (0,41 – 1,5 promilės) taikoma bauda nuo 600 iki 850 eurų ir teisės vairuoti atėmimas nuo 24 iki 36 mėn.
Jei vairavote neblaivus (daugiau nei 1,5 promilės), būsite traukiami baudžiamojon atsakomybėn. Jums bus skirta bauda ir būsite laikomi teisti dar 3 metus nuo baudos sumokėjimo ar kitos bausmės įvykdymo.
Norint atgauti vairuotojo pažymėjimą, kuris buvo atimtas dėl vairavimo neblaiviam, turėsite:
Išklausyti specialius kursus apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai (juos organizuoja dauguma vairavimo mokyklų).
Taip pat turėsite baigti papildomus vairuotojų mokymus (vairavimo mokykloje).
Jei vairuotojo pažymėjimas bus atimtas daugiau nei metams, turėsite iš naujo perlaikyti teorijos ir praktikos egzaminus „Regitra“.
Tik tuomet atgausite teises. Teises, prarastas už neblaivų vairavimą, galite susigrąžinti ir anksčiau. Tai galite padaryti jeigu sutiksite vairuoti tik tokias transporto priemones, kuriose bus įdiegti antialkoholiniai variklio užraktai. Automobilyje turint antialkoholinius variklio užraktus jūsų vairuotojo pažymėjimas pasipildys kodu „69“.
Jei praradote teisę vairuoti, reiškia, kad praradote ir vairuotojo pažymėjimą, todėl papildomai gali reikėti pasitikrinti sveikatą, gauti sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą bei išklausyti papildomus vairuotojų mokymo kursus. Jei teisė vairuoti buvo atimta metams ar ilgiau – privalėsite iš naujo perlaikyti ir teorinį bei praktinį vairavimo egzaminą „Regitra“.
Transporto priemonių vairavimas, kai vairuojančiam asmeniui atimta teisė vairuoti transporto priemones, arba transporto priemonių vairavimas, kai nesilaikoma draudimo vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai, užtraukia 450–700 eurų baudą.
Jei vairuota neblaiviam (0,41–1,5 promilės) arba apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, kai teisės buvo atimtos, taip pat vengiant apsvaigimo patikrinimo užtraukia 1100–1500 eurų baudą.
Atnaujinkite savo kelių eismo taisyklių žinias. Mūsų KET TESTAI (KET BILIETAI) tam padės.
Apie prarastą (pamestą, pavogtą) vairuotojo pažymėjimą būtinai praneškite „Regitrai“ (internetu arba atvykę į padalinį), nes tokiu būdu užkertamas kelias galimam neteisėtam jo panaudojimui. Tuomet užsisakykite vairuotojo pažymėjimą. Pranešus, užsisakykite vairuotojo pažymėjimo dublikatą, o po to naują vairuotojo pažymėjimą. Vairuotojo pažymėjimą galite užsisakyti, jei Jūsų nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvoje
VMI turimą informaciją apie jums paskirtų administracinių baudų prievoles galite pasitikrinti prisijungę prie Mano VMI sistemos.
Praėjus bausmės laikui į „Regitros“ padalinį vairuotojas turi pristatyti:
Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
Sveikatos patikrinimo pažymą;
Pirmos pagalbos kursų pažymėjimą;
Papildomų vairuotojų mokymo kursų baigimo pažymėjimą;
Išlaikytų teorinio ir praktinio vairavimo egzamino „Regitroje“ pažymėjimus (jei teisė vairuoti buvo atimta metams ar daugiau).
Pasitikrinti sveikatą po teisių atėmimo privaloma iš naujo tuomet, jei teisė vairuoti buvo atimta dėl to, kad vairuotojas vairavo neblaivus. Tokiu atveju į pažymą, apribojimuose yra įrašoma, kad vairuotojas vairavo neblaivus.
Galima. Jei teisė vairuoti buvo prarasta metams ar daugiau, perlaikant teorinį ir praktinį egzaminus „Regitroje“, galite jiems pasiruošti savarankiškai.
Vairuotojas, kuriam teisė vairuoti atimta dėl KET pažeidimų, nebaigęs papildomo vairuotojų mokymo, negali susigrąžinti teisės vairuoti transporto priemones.
1. Transporto priemonių vairuotojams, orlaivio įgulos nariams, orlaivių techninę priežiūrą atliekantiems asmenims, medžioklės taisykles pažeidusiems asmenims, laivų vairuotojams, kurie padarė administracinį nusižengimą būdami neblaivūs ar apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų arba kurie vengė pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo, vartojo alkoholį, narkotines, psichotropines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo, specialiosios teisės atėmimo terminas skaičiuojamas nuo asmens specialiąją teisę patvirtinančio dokumento paėmimo arba asmeniui suteiktos teisės vairuoti transporto priemones sustabdymo šio kodekso 602 straipsnio 3 ir 4 dalyse nustatyta tvarka.
2. Asmenims, kurie laiku įvykdė administracinį nurodymą grąžinti specialiąją teisę patvirtinančius dokumentus, taip pat asmenims, kurie nelaukdami priimto nutarimo atimti specialiąją teisę įsiteisėjimo dienos grąžino institucijai, kurios pareigūnas surašė administracinio nusižengimo protokolą su administraciniu nurodymu ar atliko administracinio nusižengimo tyrimą ir surašė administracinio nusižengimo protokolą, o kai nutarimas priimtas ne teismo tvarka, – nutarimą priėmusiai institucijai specialiąją teisę patvirtinantį dokumentą arba šio kodekso 602 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka išduotą laikinąjį dokumentą ar kitą specialiąją teisę patvirtinantį dokumentą, specialiosios teisės atėmimo terminas skaičiuojamas nuo grąžinto dokumento gavimo institucijoje dienos.
3. Asmenims, kurie sutiko su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu laiku įvykdydami administracinį nurodymą sumokėti baudą, šios teisės atėmimo terminas pradedamas skaičiuoti kitą dieną po dienos, kurią sumokėta administraciniu nurodymu siūloma sumokėti bauda. Nutarimu paskirtos teisės vairuoti transporto priemones atėmimo terminas, išskyrus šio straipsnio 1 dalyje nustatytą atvejį, skaičiuojamas nuo priimto nutarimo atimti teisę vairuoti transporto priemones įsiteisėjimo dienos.
4. Pasibaigus paskirtam teisės vairuoti transporto priemones atėmimo terminui, specialioji teisė grąžinama ir įgyjama Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nustatyta tvarka.
5. Jeigu specialioji teisė buvo atimta už tai, kad asmuo administracinį nusižengimą padarė būdamas neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, pasibaigus paskirtam specialiosios teisės atėmimo terminui ši teisė grąžinama tik Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka po medicininės ir švietėjiškos atestacijos.