Reikalavimai mokiniui ir šeimos vairavimo instruktoriui
Kokius dokumentus reikia turėti mokymo metu?
Kokiu automobiliu galima mokyti vairuoti?
Kur galima mokytis vairuoti su šeimos vairavimo instruktoriumi?
Kokie yra mokymosi vairuoti su šeimos nariu minusai?
Ką svarbu įsidėmėti mokantis vairuoti su šeimos nariu?
Dažniausiai užduodami klausimai
M raidės ženklas ant automobilių indikuoja, kad automobilį vairuoja būsimas vairuotojas kartu su šeimos nariu. Vairuoti su šeimos nariu praverčia siekiant pagilinti savo vairavimo įgūdžius, orientavimąsi kelyje, automobilio prietaisų valdymo gebėjimą. Norint mokytis su šeimos nariu reikia žinoti reikalavimus mokiniui, šeimos nariui, automobiliui. Mokymasis vairuoti su šeimos nariu neatleidžia nuo reikalavimo pravažiuoti 30 akademinių valandų su profesionaliu vairavimo instruktoriumi mokykloje ir išlaikyti mokyklinį vairavimo egzaminą.
Norint gauti laikinąjį vairuotojo pažymėjimą (M raidė), kandidatai turi sėkmingai išlaikyti teorinį egzaminą. Eket.lt padeda mokiniams pasiruošti teoriniam egzaminui ir gauti laikinąjį vairuotojo pažymėjimą su „M“ raide. Sprendžiant KET bilietus, mokiniai įgyja reikiamas žinias apie kelių eismo taisykles, kurias vėliau taiko praktiniame vairavime.
Mokytis vairuoti su šeimos nariu gali asmenys:
„Regitroje“ jau išlaikę teorijos egzaminą;
Ne jaunesni kaip 17 metų.
Šeimos vairavimo instruktorius, tai šeimos narys, kuris moko praktinio vairavimo įgūdžių kitą tos pačios šeimos narį. Mokyti vairuoti gali:
Tik šeimos nariai (tėvai, sutuoktiniai, vaikai ir įvaikiai, broliai, seserys, seneliai ir vaikaičiai). Globėjų ar rūpintojų šeimos nariais laikomi vaikai, kuriems pagal LR įstatymus nustatyta globa ar rūpyba.
Šeimos nariai, turintys ne mažesnį kaip 5 metų B kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą.
Mokyti negali šeimos narys, iš kurio yra atimta teisė vairuoti transporto priemones už KET pažeidimus.
Šeimos vairavimo instruktorius mokymo metu privalo turėti:
Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
Dokumentus, iš kurių būtų galima nustatyti, kad šeimos vairavimo instruktorius ir mokinys yra šeimos nariai (pavyzdžiui: santuokos liudijimą, gimimo liudijimą ar kt.)
Galiojantį vairuotojo pažymėjimą.
Mokinys privalo turėti:
Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
„Regitros“ pažymą apie išlaikytą teorijos egzaminą;
Galiojančią vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą.
Mokyti vairuoti galima tokiu automobiliu:
B kategorijos automobiliu, kuris yra registruotas, turi galiojančią techninę apžiūrą bei privalomąjį draudimą (mokant šeimos narį, papildomai rekomenduojama pasidomėti draudimo sąlygomis);
Automobiliu, kurio priekis ir galas yra paženklintas aiškiai matomais skiriamaisiais ženklais „M“, kaip to reikalauja KET. Šviečiančios piramidės ženklas ant stogo su „M“ raide, papildomi veidrodėliai bei pedalai, kurie yra būtini vairavimo mokyklos automobiliui – nereikalaujami, bet papildomi veidrodėliai šeimos nariui pravers ir mokymą padarys saugesniu.
Negalima naudoti tokių automobilių, kuriuose stovėjimo stabdžio valdymo svirtis įrengta ne tarp vairuotojo ir keleivio sėdynių.
Mokytis vairuoti su šeimos nariu galima ir ne su to paties šeimos nario automobiliu, o, pavyzdžiui, draugo, tetos, dėdės ar kito asmens automobiliu. Svarbu, kad automobilis būtų techniškai tvarkingas, atitiktų reikalavimus ir turėtų visus reikiamus dokumentus (transporto priemonės registravimo liudijimą, techninės apžiūros rezultatų kortelę, valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą).
Mokymo metu automobilio priekis ir galas turi būti pažymėti baltu lygiakraščio trikampio formos skiriamuoju ženklu su raudonu apvadu ir juoda raide „M“ viduryje. Trikampio kraštinės ilgis – 200–300 mm, apvado plotis – 1/10 kraštinės ilgio. Tokius ženklus galima įsigyti daugelyje parduotuvių.
Mokytis rekomenduojama pradėti tam skirtose aikštelėse – parengtose vairavimo mokyklų arba kitose, mažiau naudojamose aikštelėse. Svarbu prieš išvažiuojant į gatves ir eismą užtikrinti, kad besimokantysis gaudosi ir supranta, kaip sukti vairą, perjunginėti pavaras, moka saugiai stabdyti. Pramokus svarbiausių įgūdžių, galima važiuoti ir į intensyvesnio judėjimo gatves.
KET apibrėžia, kad mokytis vairuoti galima ir automagistralėse bei greitkeliuose. Automagistralėse mokomiesiems automobiliams leidžiama važiuoti ne didesniu kaip 100 km/val. greičiu, greitkeliuose – ne didesniu kaip 90 km/val., keliuose su asfalto ar betono danga – ne didesniu kaip 80 km/val., kituose keliuose – ne didesniu kaip 70 km/val., gyvenvietėse – ne didesniu kaip 50 km/val., o gyvenamojoje zonoje – ne didesniu kaip 20km/h.
Mokintis vairuoti pasirinkite dienos laiką, kada eismas bus ne toks intensyvus. Taip galėsite ramiau mokytis ir netrukdysite kitų transporto priemonių eismui. Jei yra galimybė, pasistenkite išbandyti vairavimą įvairiomis oro sąlygomis, tačiau venkite smarkaus lietaus ar pūgos.
Vairavimas su šeimos nariu neabejotinai padės jums įgyti pasitikėjimo savimi kelyje, tačiau toks mokymasis turi ir kelis minusus:
Šeimos narys prisiima nemenką atsakomybę. Šeimos vairavimo instruktorius turi užtikrinti, kad besimokantysis nesukels avarinių situacijų ir vairuos saugiai. Šeimos instruktorius taip pat turi pasirūpinti visais reikiamais dokumentais (tiek asmeniniais, tiek automobilio), nes kitu atveju rizikuojama gauti baudą.
Šeimos narys greičiausiai nemokės vairuoti pagal tikslius „Regitros“ reikalavimus. Vairuojant kelis metus, praktikos egzamino metu turėtos žinios „nusidėvi“, imama vairuoti ne visai pagal taisykles, todėl šiuos neatitinkančius vairavimo įgūdžius šeimos instruktorius gali perteikti ir besimokančiajam.
Automobilis „Regitroje“ gali būti kitoks. Net jei įgusite vairuoti su šeimos nario automobiliu, kaip pradedančiajam vairuotojui gali būti sunku persiorientuoti prie „Regitros“ automobilio veikimo. Tuo tarpu daugelis vairavimo mokyklų turi identiškas arba panašias į „Regitros“ transporto priemones.
Vien pamokų su šeimos nariu neužteks. Nesvarbu, kaip gerai vairuosite su šeimos instruktoriumi, jums vis tiek reikės vairuoti ir 30 ak. val. su vairavimo mokyklos instruktoriumi.
Už KET ir šeimos narių mokymo reikalavimų laikymąsi mokymo metu atsako šeimos vairavimo instruktorius (šeimos narys).
Mokytis vairuoti su šeimos nariu galima bet kuriuo paros metu. Mokymosi metu šeimos narys, kuris moko vairuoti, turi būti šalia ir stebėti vairavimą.
M raidės ženklą galima įsigyti daugelyje parduotuvių, maisto prekių, automobilių priežiūros ar pan. Jų kainos prasideda nuo 3 Eur.
Ne, negalima. Remiantis Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymu, šeimos nariais laikomi tik sutuoktiniai.
Ne, negali.
Įrodyti giminystės ryšį galite įvairių dokumentų pagalba. Pavyzdžiui, jei norite mokytis vairuoti su mama, bet jūsų pavardės skiriasi, būtina kartu turėti mamos ištuokos ir kitos santuokos liudijimą, kuris galėtų įrodyti giminystę. Jei norite mokytis su sese arba broliu, turite turėti abiejų asmenų gimimo liudijimus / asmens tapatybės korteles / pasus ir tėvų tapatybės korteles / pasus (užtenka kopijų), kurios įrodytų, kad esate šeimos nariai. Jei norite mokytis vairuoti su seneliu ar senele – taip pat turite turėti visus dokumentus, kurie atsektų nuo senelių iki jūsų einantį giminystės ryšį.
Taip, pakanka. Svarbu, kad automobilio, su kuriuo mokoma vairuoti, civilinio draudimo sutartyje būtų nurodyta ir aprašyta, kad draudimo apsauga galioja mokymui vairuoti su šeimos nariu. Papildomai drausti automobilio nereikia, užtenka draudimo sutartyje pridėti papildomą jauno vairuotojo rizika
Automobilyje, kuriame yra mokoma vairuoti su šeimos vairavimo instruktoriumi draudžiama vežti vaikus iki 14 metų, tačiau nėra draudžiama vežti kitus šeimos narius, draugus ar pan. Draudžiama vežti keleivius taip, kad jie trukdytų vairuoti ir ribotų vairuotojui matomumą.
Paprasčiausias būdas (pravers ir ateityje) išsiimti gimimo liudijimų dublikatus
Deja, ne.
SEAKĮ 68. Šeimos nariai – sutuoktiniai, tėvai, vaikai, įvaikiai, broliai, seserys, seneliai ir vaikaičiai. Globėjų ar rūpintojų šeimų nariais laikomi vaikai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nustatyta globa ar rūpyba.
Deja, ne.