Dažniausiai užduodami klausimai
Traktoriaus teisės yra pažymėjimas, kurio jums reikės norint vairuoti traktorius. Lietuvoje yra nustatytos keturios traktorių ir savaeigių mašinų kategorijos: TR1, TR2, SZ ir SM. Traktoriaus teisės yra reikalingos tiems asmenims, kurie nori naudoti traktorių žemės ūkio, miško ūkio darbų, statybos ar panašiais tikslais.
Traktoriaus, kaip ir kitų transporto priemonių vairutuotojų teisės yra susijusios su kelių eismo taisyklių (KET) bilietais, nes norint gauti teisę vairuoti traktorių, būtina išlaikyti teorinį egzaminą. Visų transporto priemonių vairuotojams išmokti ir pasikartoti kelių eismo taisykles gali padėti mūsų siūlomas nemokamas ket testas.
TR1 kategorija, tai pagrindinė traktorininko kvalifikaciją suteikianti kategorija. TR1 kategorija yra vertinga tuo, kad formuojami vairavimo įgūdžiai, kurie ateityje bus naudingi siekiant išmokti vairuoti ir kitas transporto priemones.
Įgiję TR1 kategoriją gaunate teisę vairuoti iki 60 kW variklio galios ratinius žemės ir miškų ūkio traktorius bei vikšrinius traktorius ir traktorių junginius su priekabomis, žemės ūkio mašinomis, taip pat traktorius su sumontuotais mechanizmais (ekskavatoriais, buldozeriais, krautuvais ir kt.)
Negalima. Traktorių ar savaeigių mechanizmų vairuotojo pažymėjimas nesuteikia teisės vairuoti AM kategorijos transporto priemonių. Tam reikia turėti pačią AM kategoriją, arba bet kurią aukštesnę nei AM kategoriją (A, B, C, D).
Mokytis vairuoti TR1 kategorijos traktorius suteikiama teisė asmenims, ne jaunesniems kaip 15 metų (be teisės važiuoti keliais, iki kol sukaks 16 metų).
Išsilaikyti TR1 kategorijos teises kainuoja 60–75 Eur. Valstybė gali kompensuoti mokymus bei suteikti papildomas kompensacijas mokymosi laikotarpiu.
TR2 kategorija skiriasi nuo TR1 kategorijos tuo, kad su TR2 kategorija galima vairuoti galingesnius, 60kW arba daugiau traktorius. Norint įgyti TR2 kategoriją yra būtinas minimalus išsilavinimas: pagrindinis ir TR1 traktorininko kvalifikacija.
Įgiję TR2 kategoriją galėsite vairuoti 60 kW arba didesnės variklio galios ratinius žemės ir miškų ūkio traktorius, vikšrinius traktorius ir traktorių junginius su priekabomis, žemės ūkio mašinomis, taip pat traktorius su sumontuotais mechanizmais (ekskavatoriai, buldozeriai, krautuvai ir kt.)
TR2 kategoriją gali pradėti mokytis ir laikyti asmenys nuo 17 metų.
Išsilaikyti TR1 kategorijos teises kainuoja 60–75 Eur. Valstybė gali kompensuoti mokymus bei suteikti papildomas kompensacijas mokymosi laikotarpiu.
SZ kategorija leidžia vairuoti savaeiges žemės ūkio mašinas. Atvykdami į vairavimo mokyklą laikytis SZ kategorijos su savimi turėsite turėti ne tik asmens tapatybės kortelę arba pasą, vairuotojo medicininę pažymą, bet ir TR1 kategorijos traktorininko pažymėjimą.
Į SZ kategoriją įeina savaeigės žemės ūkio mašinos (javų, cukrinių runkelių, bulvių, pašarų ir kt. savaeigiai kombainai, savaeigės šienapjovės), tad jas ir galėtumėte vairuoti, išsilaikę SZ kategorijos kursus.
SZ kategoriją gali laikyti asmenys nuo 17 metų.
Išsilaikyti SZ kategorijos teises kainuoja 60–75 Eur. Valstybė gali kompensuoti mokymus bei suteikti papildomas kompensacijas mokymosi laikotarpiu.
SM kategorija leidžia vairuoti ne žemės ūkio paskirties mašinas. Šiai kategorijai įgyti privalėsite turėti ir TR1 kategorijos traktorininko pažymėjimą.
SM kategorijai priklauso ne žemės ūkio paskirties mašinos, t. y. specialios žemės kasimo, transportavimo, melioracijos, miškų ūkio, kelių dangų rengimo ir priežiūros mašinos bei kitos, nepriklausančios savaeigių žemės ūkio mašinų kategorijai.
SM kategoriją gali laikyti asmenys nuo 17 metų.
Išsilaikyti SM kategorijos teises kainuoja 60–75 Eur. Valstybė gali kompensuoti mokymus bei sutekti papildomas kompensacijas mokymosi laikotarpiu.
„Regitroje“ traktoriaus teisių laikyti nereikia, tai yra, nereikia „Regitroje“ laikyti praktinio ar / ir teorinio traktoriaus teisių egzaminų. Traktoriaus teises galite gauti paprasčiausiai bet kurioje vairavimo mokykloje, kuri moko TR kategorijos vairuotojus. Tai galioja visoms keturioms traktorių kategorijoms – TR1, TR2, SZ, SM.
Traktorių ir savaeigių mašinų vairuotojų (traktorininkų) rengimo ir teisės vairuoti šias transporto priemones įgijimo taisyklės nurodo, kad motorinių transporto priemonių vairuotojų pažymėjimai, suteikiantys teisę vairuoti C1, C, C1E, CE, D, D1, DE arba D1E kategorijų motorines transporto priemones, taip pat suteikia teisę vairuoti TR1, TR2 kategorijos traktorius ir SZ kategorijos savaeiges žemės ūkio mašinas. Turintys teisę vairuoti B kategorijos transporto priemones, įgauna teisę vairuoti TR1 kategorijos traktorius.
Asmenims, turintiems atitinkamų kategorijų vairuotojų pažymėjimus ir siekiantiems vairuoti traktorius ar savaeiges žemės ūkio mašinas, atskiro traktorininko pažymėjimo nereikia. Turintis B kategorijos vairuotojo pažymėjimus, gali vairuoti traktorius, kurių variklio galia yra iki 60 kW. Asmenys, turintys aukštesnę kaip B vairuotojo kategoriją, turi teisę vairuoti visų kategorijų traktorius, nepriklausomai nuo jų galingumo, ir visas savaeiges žemės ūkio mašinas: javų ir kitus kombainus, savaeigius purkštuvus, krautuvus.
Keisti traktorininko pažymėjimą reikia tuo atveju, jei:
Pasibaigė jūsų ankstesnio traktorininko pažymėjimo galiojimo laikas;
Pažymėjimas yra nebetinkamas naudoti – susidėvėjęs, sugadintas, pamestas;
Pasikeitė asmens duomenys (pavardė, vardas);
Asmuo įgijo teisę vairuoti kitų kategorijų traktorius ir savaeiges mašinas, negu anksčiau nurodytos traktorininko pažymėjime.
Traktorininko pažymėjimo keitimui reikalingi šie dokumentai:
Asmens tapatybės kortelė arba pasas;
Vairuotojo medicininė pažyma (su įrašu, kad galite vairuoti traktorius);
1 nuotrauką (3×4 formato);
Senas traktorininko pažymėjimas (originalas). Jei traktorininko pažymėjimas pamestas, tuomet turėkite seną TR1 TR2 SZ SM traktorininkų ekskavatorininkų mokymų arba mokymo kursų baigimo pažymą.
Pasikeisti traktorininko pažymėjimą galite traktorių teises išduodančiose vairavimo mokyklose ar atitinkamose mokymo įstaigose. Praradus traktorininko pažymėjimą vieneriems metams ar ilgiau privaloma perlaikyti kvalifikacijos egzaminą.
Traktorininko pažymėjimo keitimas kainuoja apie 35 Eur.
Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
B kategorijos vairuotojo pažymėjimą (jeigu turite);
Medicininę vairuotojo sveikatos patikrinimo pažymą (su įrašytomis norimomis įgyti kategorijomis);
Dokumentinę nuotrauką (3×4).
TR1 kategorijos kvalifikacijos kursai susideda iš 120 teorinių ir 40 praktinių akademinių valandų.
TR2 kategorijos kvalifikaciją galima įgyti per 40 valandų (jei yra įgyta TR1 kategorija).
SZ kategorijos mokymosi trukmė nuo 12 dienų. Mokymų programą sudaro dvi dalys – TR1 kategorijos traktorių vairuotojų mokymo programa ir savaeigės žemės ūkio mašinos vairuotojo mokymo programa.
Asmenims, turintiems traktorininko TR1 ar TR2 kategorijos traktoriaus vairuotojo pažymėjimą, mokymosi trukmė yra trumpesnė.
SM kategorijos mokymosi trukmė yra nuo 12 dienų. Programą sudaro TR1 kategorijos traktorių vairuotojų (traktorininkų) mokymo programa ir vienas iš penkių pasirenkamas modulis.
Traktorininkų mokymai galioja 10 metų.
Taip, turint B kategorijos vairuotojo pažymėjimą leidžiama vairuoti traktorius iki 60 KW.
SKM - sunkusis keturatis motociklas
Turintiems C1, C, C1E, CE, D, D1, DE arba D1E kategorijų pažymėjimus leidžiama vairuoti TR1, TR2 kategorijos traktorius ir SZ kategorijos savaeiges žemės ūkio mašinas, tokius kaip javų ir kitus kombainus, purkštuvus ir krautuvus.
Teisę vairuoti traktorius ar savaeiges žemės ūkio mašinas patvirtina turimas vairuotojo pažymėjimas. Tai reiškia, kad jums nereikia turėti atskiro traktorininko pažymėjimo, jei jau turite tinkamą vairuotojo pažymėjimą.
Dažnai kyla klausimas, ar turint atitinkamos kategorijos vairuotojo pažymėjimą, kuris suteikia teisę vairuoti traktorių, galima dirbti samdomą darbą neturint traktorininko pažymėjimo?
Neturint atitinkamos kategorijos traktorininko pažymėjimo, jūs galite su traktoriumi važinėti savame ūkyje, bet be traktorininko pažymėjimo kitame ūkyje dirbti negalima, tad norint dirbti samdomą darbą reikia turėti traktorininko pažymėjimą.
Reikės perlaikyti kvalifikacijos egzaminą.