Praradus vairuotojo pažymėjimą dėl KET taisyklių pažeidimo negalėsite vairuoti transporto priemonių, iki kol nebus įvykdyti keliami reikalavimai vairuotojo pažymėjimui (teisei vairuoti) atgauti bei iki kol nepraeis teisių atėmimo laikotarpis. Vienais atvejais pakaks išklausyti papildomus vairuotojų mokymus, kitais – teks perlaikyti ir praktikos bei teorijos egzaminus „Regitroje“, pasitikrinti sveikatą.
Norint atgauti prarastą vairuotojo pažymėjimą dėl atimtos teisės vairuoti - būtina pasikartoti kelių eismo taisykles, išlaikyti teorijos ir praktikos egzaminą dar kartą. KET taisyklių mokymuisi geriausiai tinka KET bilietai. Siūlome išbandyti mūsų nemokamą KET bilietų versiją paspaudus čia.
Toliau aptarsime vairuotojo pažymėjimo praradimo niuansus, sąlygas atgauti vairuotojo pažymėjimą, tame tarpe ir reikalingus dokumentus pažymėjimo atgavimui bei, ką daryti pametus vairuotojo pažymėjimą.
Vairuotojo pažymėjimo praradimas
Kaip atgauti vairuotojo pažymėjimą?
Kada reikia perlaikyti teises?
Kokius egzaminus reiks perlaikyti?
Pamečiau vairuotojo pažymėjimą – ką daryti?
Dažniausiai užduodami klausimai
Vairuotojo pažymėjimas, prarastas dėl kelių eismo taisyklių pažeidimo, kelia nepatogumų, nes teisių atėmimo laikotarpio metu negalite vairuoti transporto priemonių. Įvykdžius KET pažeidimą visų pirma įsitikinkite, kad jums buvo atimta teisė vairuoti ir laikykitės keliamų sąlygų vairuotojo pažymėjimo atėmimo laikotarpiu.
Norint sužinoti ar jums buvo atimta teisė vairuoti, pirmiausia vertėtų pasitikrinti ar negavote pranešimo apie skirtą baudą. Dažniausiai tokio tipo pranešimas ateina registruotu laišku į namus arba el. paštu būnate informuojami apie tai, jog VMI savitarnoje gavote pranešimą. Sumokėjus baudą būtinai atkreipkite dėmesį ir į kitus informacinius dokumentus, pateiktus gautame pranešime, tokius kaip administracinio nusižengimo protokolas.
Ne visi vairuotojai atidžiai perskaito protokolo turinį, kuriame išdėstyta nusižengimo esmė ir taikoma atsakomybė, todėl toliau dalyvauja eisme nepaisant fakto, kad nuo baudos sumokėjimo dienos pradėjo galioti teisės vairuoti atėmimo terminas.
Plačiau apie KET baudas skaitykite straipsnyje „KET baudos: už greitį, vairavimą be tech. apžiūros ir kt. 2024 m.“
Transporto priemonių vairavimas, kai vairuojančiam asmeniui atimta teisė vairuoti transporto priemones, arba transporto priemonių vairavimas, kai nesilaikoma draudimo vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai, užtraukia 450–700 eurų baudą.
Jei vairuota neblaiviam (0,41–1,5 promilės) arba apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, kai teisės buvo atimtos, taip pat vengiant apsvaigimo patikrinimo užtraukia 1100–1500 eurų baudą.
Praradus vairuotojo pažymėjimą, papildomai reikia pasitikrinti sveikatą (jei teisė vairuoti atimta už vairavimą apsvaigus nuo alkoholio ar kitų medžiagų), gauti sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą bei išklausyti papildomo vairuotojų mokymo kursus. Jei teisė vairuoti buvo atimta metams ar ilgiau – teks iš naujo perlaikyti teorijos bei praktinį vairavimo egzaminus VĮ „Regitra“.
Papildomi vairuotojų mokymai gali būti skiriami ir pradedantiesiems vairuotojams (neturintiems 2 metų stažo / „klevui“), pažeidusiems KET taisykles. Neišklausius šių kursų, 10 metų galiojantis vairuotojo pažymėjimas nėra išduodamas.
Papildomus vairuotojų mokymus organizuoja dauguma vairavimo mokyklų. Mokymai paprastai trunka vieną dieną, daugiausiai – dvi, jų kaina – apie 90 Eur.
Mokymo kursą sudaro:
45 minučių teorijos kursas,
90 minučių psichologijos kursas,
45 minučių praktinio saugaus, ekonomiško ir ekologiško vairavimo mokymas B kategorijos transporto priemone,
45 minučių trukmės individualus padaryto (-ų) KET pažeidimo (-ų) analizavimas su psichologu bei galutinis žinių patikrinimo testas.
Registruodamasis į papildomus vairuotojų mokymus, asmuo turi pateikti:
Administracinio teismo sprendimą arba policijos nutarimą, kuriuo remiantis jam buvo taikyta administracinė atsakomybė (pametus policijos nutarimą, jį galima išsiimti e-policijos interneto svetainėje).
Vairuotojo pažymėjimą (jei jis nėra atimtas).
Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Pažeidimo aprašą (jį galima atsinešti arba užpildyti vairavimo mokykloje).
Vairuojant esant neblaiviam rizikuojate ne tik savo ir aplinkinių saugumu, tačiau ir gauti baudą bei prarasti teises. Baudos už vairavimą neblaiviems prasideda nuo 800 Eur.
Norint atgauti vairuotojo pažymėjimą, kuris buvo atimtas dėl vairavimo neblaiviam, turėsite:
Išklausyti specialius kursus apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai (juos organizuoja dauguma vairavimo mokyklų).
Taip pat turėsite baigti papildomus vairuotojų mokymus (vairavimo mokykloje).
Jei vairuotojo pažymėjimas bus atimtas daugiau nei metams, turėsite iš naujo perlaikyti teorijos ir praktikos egzaminus „Regitra“.
Tik tuomet atgausite teises. Teises, prarastas už neblaivų vairavimą, galite susigrąžinti ir anksčiau. Tai galite padaryti jeigu sutiksite vairuoti tik tokias transporto priemones, kuriose bus įdiegti antialkoholiniai variklio užraktai. Automobilyje turint antialkoholinius variklio užraktus jūsų vairuotojo pažymėjimas pasipildys kodu „69“.
Perlaikyti teises, t. y. vairavimo teorijos ir praktikos egzaminus „Regitroje“ reikia tuo atveju, jeigu teisė vairuoti buvo atimta metams arba ilgesniam laikotarpiui. Praradus teises trumpesniam numatytam laikui, reikia išklausyti specialų kursą ir gauti pažymą, su kuria galėsite atgauti vairuotojo pažymėjimą.
Praradus teises metams ar ilgiau, reikės perlaikyti vienos aukštesnės turimos kategorijos egzaminus. Pavyzdžiui, jeigu turite B ir C kategorijas, reikės perlaikyti tik C kategoriją. Tačiau jei turite ir A kategoriją, reikės laikyti egzaminus ir A kategorijai.
Pagal sudėtingumą transporto priemonių kategorijos nuo lengviausios iki sunkiausios išdėstomos taip: B1, B, BE, C1/D1 (pasirinktinai arba C1, arba D1), C1E/D1E (pasirinktinai arba C1E, arba D1E), C, D, DE, CE. Jei atimtame vairuotojo pažymėjime buvo nurodytos taip pat ir A1, A2, ar A kategorijos, reikės perlaikyti ir šių kategorijų egzaminus.
Plačiau apie teisių perlaikymą skaitykite straipsnyje „Kada reikia perlaikyti teises?“
Jei teisė vairuoti buvo atimta metams ar ilgiau – teks iš naujo perlaikyti teorijos bei praktinį vairavimo egzaminą VĮ „Regitra“.
Papildomas vairuotojų mokymų išklausymas privalomas asmenims, kuriems teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta dėl KET pažeidimų trumpiau nei metams, vieniems metams ir ilgiau. Teisė vairuoti transporto priemones grąžinama tik pasibaigus šios teisės atėmimo laikui ir baigus papildomą vairuotojų mokymą.
Teisė vairuoti bus grąžinama VĮ „Regitroje“, tad praėjus bausmės laikui, atvykus į vairuotojo pažymėjimus išduodantį padalinį, jums reikės pristatyti:
Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Sveikatos patikrinimo medicininę pažymą.
Sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą (pirmos pagalbos kursų pažymėjimą).
Papildomų vairuotojų mokymo kursų baigimo pažymėjimą (iš vairavimo mokyklos).
Išlaikytų teorinio ir praktinio vairavimo egzamino VĮ „Regitroje“ pažymėjimus (tik jei teisė vairuoti buvo atimta metams ar daugiau).
Praradus vairuotojo pažymėjimą, pasitikrinti sveikatą privaloma iš naujo tik tuomet, jei teisė vairuoti buvo atimta dėl vairavimo neblaiviam (tokiu atveju į pažymą, apribojimuose yra įrašoma, kad vairuotojas vairavo neblaivus).
Sveikatos žinių atestavimo (pirmosios pagalbos) pažymėjimas neprofesionalams, AM, A1, A2, A, B1, B ir BE vairuotojams, galioja neribotai, todėl praradus teises naujo nereikia.
Tuo tarpu C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE kategorijų vairuotojams sveikatos žinių atestavimo pažymėjimas galioja 5 metus, todėl jeigu jis pasibaigęs – reikės iš naujo išklausyti sveikatos žinių atestavimo (pirmosios pagalbos) kursą.
Sveikatos žinių atestavimo (pirmosios pagalbos) pažymėjimas suteikiamas išklausius privalomuosius sveikatos (pirmosios pagalbos) mokymus. Juos galite išklausyti sveikatos įstaigoje, vairavimo mokykloje arba nuotoliniu būdu (internetu).
Apie prarastą (pamestą, pavogtą) vairuotojo pažymėjimą būtinai praneškite „Regitrai“ (internetu arba atvykę į padalinį), nes tokiu būdu užkertamas kelias galimam neteisėtam jo panaudojimui. Pranešus, užsisakykite vairuotojo pažymėjimo dublikatą, o po to naują vairuotojo pažymėjimą. Vairuotojo pažymėjimą galite užsisakyti, jei jūsų nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvoje. Papildomai kreiptis į policiją nereikia.
Bauda už KET pažeidimus ateina ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo nusižengimo padarymo dienos. Šis terminas netaikomas tais atvejais, kai reikia atlikti papildomą tyrimą.
Vykdyti vairuotojų pareigas pėstiesiems;
Laikytis lenkimo taisyklių;
Vairuojant nesinaudoti mobiliojo ryšio priemonėmis;
Laikytis eismo reguliavimo signalų;
KET nustatyta tvarka naudoti įspėjamuosius signalus;
Laikytis važiavimo per sankryžas tvarkos;
Vairuotojams naudoti saugos diržus, motociklininko šalmus;
Neviršyti nustatyto greičio;
Nevairuoti transporto priemonių kai nustatomas daugiau kaip 0 promilių, bet ne daugiau kaip 0,4 promilės.
Galima. Jei teisė vairuoti buvo prarasta metams ar daugiau, perlaikant teorijos ir praktinį egzaminus „Regitroje“, galite jiems pasiruošti savarankiškai. Norint išlaikyti egzaminus rekomenduojama pasikartoti Kelių eismo taisykles, spręsti KET testus ir keletą valandų vairuoti su vairavimo instruktoriumi.
Svarbu paminėti, kad šeimos vairavimo instruktoriui draudžiama mokyti šeimos narius, kuriems yra atimta teisė vairuoti transporto priemones už KET pažeidimus.
Praradus vairuotojo pažymėjimą, informaciją apie tai reikia pateikti VĮ „Regitra“ „Vairuotojų portale“ arba vairuotojo pažymėjimo išdavimo paslaugas teikiančiame VĮ „Regitros“ padalinyje. Informacija apie prarastus ir nebegaliojančius vairuotojo pažymėjimus teikiama policijai bei kitoms suinteresuotoms institucijoms, todėl papildomai kreiptis į policiją nereikia.
Vairuotojas, kuriam teisė vairuoti atimta dėl KET pažeidimų, nebaigęs papildomo vairuotojų mokymo, negali susigrąžinti teisės vairuoti transporto priemones.
Galima, praėjus ne mažiau, kaip pusei paskirtojo teisių atėmimo laiko. Vairuotojas gali pateikti prašymą nuobaudą paskyrusiam pareigūnui atsiimti atimtą vairuotojo pažymėjimą ankščiau laiko su šiomis sąlygomis:
Teisės vairuoti atėmimo laikotarpiu asmuo neturi būti padaręs nė vieno teisės pažeidimo.
Prašyme turi būti nurodyta, kodėl asmeniui reikalingas vairuotojo pažymėjimas. Pavyzdžiui, jis gali būti būtinas su darbu susijusioms funkcijoms atlikti.
Atvykęs pareiškėjas su savimi turi turėti visus reikalingus dokumentus. Pareigūnas, patikrinęs prašyme išdėstytas aplinkybes ir pridedamus dokumentus, priima sprendimą ar grąžinti vairuotojo pažymėjimą.
Jeigu praradote vairuotojo pažymėjimą dėl vairavimo neblaiviam, ankščiau susigrąžinti teisę vairuoti galite sutikus vairuoti tik transporto priemones, kuriose įdiegti antialkoholiniai variklio užraktai.
Ne, perlaikyti egzaminus reikia tik tuomet, kai teisė vairuoti atimta metams ar daugiau.
Ne, stažas nenutrūksta.
Teorijos egzaminą „Regitroje“ galite laikyti likus kelioms savaitėms iki teisių atėmimo datos pabaigos, o praktikos egzaminą tik po teisių atėmimo datos pabaigos.
Negalima. Jeigu praradote teisę vairuoti kurioje nors Europos Sąjungos šalyje, vairuoti negalite ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje (ES). ES valstybės naudojasi bendra vairuotojo pažymėjimų paieškos sistema.
ES šalyje išduotas vairuotojo pažymėjimas yra pripažįstamas visoje ES ir EEE (Norvegija, Islandija ir Lichtenšteinas), jis taip pat gali būti keičiamas į kitos valstybės narės dokumentą. Prieš keisdamos, kitos ES ar EEE valstybės vairuotojo pažymėjimą, turi išsiaiškinti, ar asmuo neturi galiojančių nuobaudų šalyje, kurioje jis buvo išduotas.
ADMINISTRACINIŲ NUSIŽENGIMŲ KODEKSAS
39 straipsnis. Administracinių nuobaudų skyrimo terminai
Administracinė nuobauda gali būti paskirta ne vėliau kaip per dvejus metus nuo administracinio nusižengimo padarymo dienos, o trunkamojo administracinio nusižengimo atveju – per dvejus metus nuo jo paaiškėjimo dienos.
Praradus vairuotojo pažymėjimą, papildomai reikia pasitikrinti sveikatą (jei teisė vairuoti atimta už vairavimą apsvaigus nuo alkoholio ar kitų medžiagų), gauti sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą bei išklausyti papildomo vairuotojų mokymo kursus. Jei teisė vairuoti buvo atimta metams ar ilgiau – teks iš naujo perlaikyti teorijos bei praktinį vairavimo egzaminus VĮ „Regitra“.
Papildomi vairuotojų mokymai gali būti skiriami ir pradedantiesiems vairuotojams (neturintiems 2 metų stažo / „klevui“), pažeidusiems KET taisykles. Neišklausius šių kursų, 10 metų galiojantis vairuotojo pažymėjimas nėra išduodamas.